GAASKUSTUTUSSÜSTEEMID
Miks kasutatakse?
Gaaskustutussüsteeme kasutatakse laialdaselt kohtades, kus veepõhiste kustutussüsteemide kasutamine ei ole võimalik, elektrilöögi või vara hävimise ohu tõttu.
Kus kasutatakse?
Serveriruumid, elektrikilbiruumid, arhiivid, maalihoidlad jne. Kõikjal kus vee kasutamine kustutamisel võib kahjustada kaitstavat vara.
Kuidas töötab?
Kustutusgaasid jagunevad kahte rühma: inertgaasid ja keemilised kustutusgaasid. Vaatamata laialt levinud arusaamale, ei vähenda kõik gaasiga kustutussüsteemid hapniku taset ruumis.
Inertgaasidega kustutussüsteem: vähendab ruumis olevat hapniku kogust ligikaudu 12,5%-ni. Seda on veel piisavalt inimestele lühiajaliseks hingamiseks, kuid sellest ei piisa enam tulekahju edasiseks levikuks.
Keemilised kustutusgaasid (ehk sünteetilised): jahutavad põlengut ja/või sekkuvad põlengu protsessi keemiliselt. Hapniku tase ruumis kustutusprotsessi ajal oluliselt ei muutu.
Mida tasub veel teada?
Kustutussüsteemide efektiivsus sõltub suurel määral ruumi omadustest, mille kaitseks nad paigaldatakse. Ka kõige paremast kustutussüsteemist ei ole liialt kasu, kui kaitstava ruumi seinad on täis avasid, mille kaudu kustutusgaas liiga kiiresti ära lekkida võib.
Teisalt tekitavad kõik gaaskustutussüsteemid rakendimise ajal üle-ja/või alarõhku. Seetõttu on iga gaaskustutussüsteemi oluline osa õigesti ehitatud rõhutasandussüsteem.
Ruumis tekkiv alarõhk on üldjuhul absoluutväärtuselt isegi suurem, kui ülerõhk.
Vajadus kaitstavad ruumid ehitada võimalikult õhutihedaks ja samaaegselt tagada ruumidele vajalik rõhutasandussüsteem on teineteisega näiliselt vastuolus.
Õigesti ehitatud ruum ning oskuslikult projekteeritud ja paigaldatud kustutussüsteem (sh rõhutasandussüsteem) võimaldavad saavutada mõlemat:
omada nõutava tihedusega ruumi, et vajalik kustutusgaas enneaegselt ruumist välja ei lekiks ning suuta tagada ruumile ka vajaliku rõhutasanduse, et ruumi konstruktsioonid kahjustada ei saaks.